Někteří rodiče utrácejí stovky dolarů na posilování svých dětí matematické dovednosti . Matematika je ale součástí každodenního života, zvláště při nakupování. Když už stejně musíte do obchodu s potravinami, proč z toho neudělat matematické hřiště? Existuje řada různých dovedností, které je třeba procvičit před nákupem i během něj. Začněte aproximací a rozpočet , požádejte své děti, aby sepsaly seznam, a odtud můžete vyrazit.

Matematické dovednosti v práci: Nakupování potravin

Zde je několik způsobů, jak posílit základní matematické koncepty včetně operací, odhadů a práce s měnou. Nezkoušejte všechny tyto aktivity na jedné nákupní cestě – nikdy se nedostanete domů! Jedna nebo dvě ale dodají dávku zábavy a naučí se vypisovat.

Odhad

  • Před nákupem požádejte své dítě, aby si sepsalo odhad nákladů na každou položku na seznamu potravin.
  • Použijte stupnici produkce: Vysvětlete jí, že každá libra se dělí na 16 uncí. Řekněte jí, kolik kilo ovoce si přejete koupit, a odhadněte, kolik kusů ovoce budete potřebovat, abyste dosáhli požadované hmotnosti.
  • Nechte ho držet různé druhy zeleniny, které váží přibližně stejné množství (dobře fungují brambory a cibule). Požádejte ho, aby dal jednu do každé ruky a odhadl, která z nich je těžší, a pak pomocí váhy otestujte svůj odhad.
  • Než se odhlásíte, nechte své dítě prozkoumat celý košík. Požádejte ji, aby odhadla, kolik tašek bude potřeba k zabalení všech položek. Dokáže také odhadnout celkovou cenu vozíku.

Sčítání/odčítání

  • Použijte nákupní seznam, na kterém vaše dítě odhadlo cenu zboží. Nechte ho sečíst svůj odhadovaný celkový počet a odečíst jej z vašeho rozpočtu. Je jeho odhad pod rozpočtem? Pomocí odečítání zjistíte, kolik peněz vám zbyde. Pokud je to přes rozpočet, požádejte ho, aby vám pomohl zjistit, o kolik a kde můžete snížit tyto náklady.
  • Požádejte ji, aby určila drobné, které dostanete od pokladního.

Srovnání

  • Porovnejte náklady různých značek položek, podívejte se na velikost balení a rozhodněte se, co je za dané peníze lepší. Starší děti (žáci 4. a 5. třídy) by měly být schopny provádět skutečné výpočty, aby se rozhodly pro nejlepší nabídku. Pokud jste to nikdy neudělali, vydělte náklady množstvím, abyste určili jednotkovou cenu. Například,můžete si koupit 2 libry hroznů za 2,00 $ nebo 3 libry hroznů za 3,50 $. 2,00 USD/2 = 1,00 USD za libru vs. 3,50 USD/3 = 1,16 USD za libru. Cena 2 libry je tedy lepší cena.
  • Porovnejte skutečnou cenu vašich potravin s dřívějším odhadem vašeho dítěte.
  • Porovnejte kvalitu položek vs. náklady na jednotku a diskutujte o tom, zda je kvalita rozdílem, pokud jde o získání nejlepší nabídky.

Násobení

Projděte své dítě sekcí produkce a ukažte, jak jsou ceny ovoce a zeleniny (za libru nebo jednotlivě). Nechte ji vypočítat, kolik by stál nákup tří jablek nebo čtyř kilo hroznů. Tuto lekci lze rozšířit i doma pomocí prodejního letáku pro výpočet prodejní ceny oproti běžné ceně.

Peníze

  • Posaďte se s dítětem a prodejním letákem. Dejte mu sortiment mincí a bankovek, se kterými bude pracovat. Poté si z letáku vyberte několik položek a požádejte ho, aby vám ukázal peníze potřebné k nákupu položek.
  • Starším dětem poskytněte kupony, prodejní leták a kalkulačku. Požádejte je, aby zjistili, kolik by stály určité položky, kdybyste použili kupóny.

Rozšiřující otázky: Vyplatí se kupovat dražší značku s kupónem nebo je generikum stále levnější? Změní se to, pokud má obchod zásady dvojitého kuponu?

Procvičte si matematiku a gramotnost v obchodě s potravinami